Az op-art, azaz optikai művészet, 20. századi irányzat, mely megújítva a 21. századba is átnyúlik. Az absztrakt expresszionizmussal párhuzamosan fejlődött. Alapgondolatát: az ember térérzetének és térszemléletének alakítását, a festészet, plasztika és építészet eszközeivel az 1920-as évek konstruktivista művészet irányzataitól kölcsönözte. Az 1960-as években terjedt el, már nem a tér és mozgás alapelveivel, hanem bonyolultabb módozataival foglalkozik, és a művek kivitelezésük folytán legalább annyira tartoznak a technika, mint a képzőművészet területére.
Olyan művészet ez, amelyben az átlagos geometriai és matematikai törvények hatnak, s lehetővé teszik, hogy optikai hatásuk révén a mozgás és a vibrálás érzetét keltsék. Több ponton érintkezik az építészettel, belsőépítészettel, forma- és ipari tervezéssel. Az op-art a vonalrendszert, az alapvető mértani alakzatokat: négyzetet, kört, háromszöget használ, s ezeket előre elképzelt terv szerint osztja be. A vonalak és az alakzatok egy stilizált perspektívában sűrűsödnek vagy ritkulnak, növekednek vagy kisebbednek, s ezért mozgást, vibrálást keltenek.
További részleteket itt olvashattok: https://hu.wikipedia.org/wiki/Op-art
Feladat:
Nézegessetek op-art irányzatba tartozó alkotásokat! Az interneten számos alkotást láthattok.
Legjelentősebb képviselője Victor Vasarely ( Victor Vasarely, KÉPEI)
Ajánlom még Escher műveit
matematikai alakzatok
Lehetetlen építmények
síklefedés szimmetrikus alakzatokkal - térkép színezési probléma
transzformáció - átváltozás
Készítsetek egy op-art rajzot!
Az interneten keressetek egy nektek tetsző optikai csalódást, amit rajzoljatok le.
Egyszerűbb geometriai elemeket tartalmazó javaslataim (ezek közül is választhattok)
Technikai tudnivalók:
A4-es rajzlapon,
színesceruzával színezve vagy csak grafittal tónusozva (az elképzelésed szerint választhatsz).
Aki szeretné, festheti is, de nem kötelező!
Ha szükséges használj vonalzót!
Az illúzió megteremtéséhez a perspektívikus ábrázolás törvényszerűségeit használd. (Ami távolabb van, az kisebb. A kör perspektív képe ellipszis. A valóságban párhuzamos egyenesek a rajzon egy pontba futnak össze. stb.)
Inspirációként:
A rajz elkészítésére 2 hét áll rendelkezésre. Az elkészült munkákat lefényképezve, ide kell feltöltened https://photos.app.goo.gl/eYwXYp2sfzozXkhr9(legkésőbb 2020. 04.02-ig!)
Jó munkát!
(Kérlek jelezz a megjegyzésnél, hogy olvastad. Ha kérdésed van, írj! (Lehet a messengeren is kérdezni, vagy a Digitális tanterem segítségével.)
hova tötsük fel?
VálaszTörlésOtt a link. Az IDE szó.
Törlésgoogle drive-ba Márkó
VálaszTörlésElolvastam :D, nehéz lesz...
VálaszTörlésEzt a megjegyzést eltávolította a szerző.
VálaszTörlés